نئوپان نام تجاری محصول و فراورده‌ای است که از تراشه‌های و خرده های باقی مانده چوب ساخته می‌شود.این محصول معمولاً از صنایع بازیافت چوب است به‌طوری‌که ضایعات به‌دست‌آمده در فرایند بهره‌برداری از چوب درختان برای مصارف مختلف را تبدیل به خرده‌چوب می‌کنند، سپس این خرده‌چوب‌ها را رطوبت‌گیری و به‌خوبی همگون می‌کنند و چسب می‌زنند و تحت پرس حرارتی قرار می‌دهند.

 

neopan

 

ورق‌های به‌دست‌آمده پس از سرد شدن و سمباده خوردن قابل استفاده‌اند. نئوپان محصول چوب مهندسی‌شدهٔ ساخته‌شده از خرده‌چوب‌هایی مثل تراشه‌های کارخانهٔ اره‌کشی یا خاک‌ اره به همراه رزین مصنوعی یا چسب‌های مناسب دیگر است که پرِس و فشرده شده‌باشد.

نئوپان یک فراوردهٔ کامپوزیتی می باشد .در مهندسی مواد این اصطلاح معمولاً به موادی گفته می‌شود که از یک فاز زمینه (ماتریس) و یک تقویت کننده (پرکننده) تشکیل شده باشند.تعریف انجمن متالورژی آمریکا: به ترکیب ماکروسکوپی دو یا چند مادهٔ مجزا که سطح مشترک مشخصی بین آنها وجود داشته باشد، کامپوزیت گفته می‌شود

 

موارد استفاده :

نئوپان موارد استفاده زیادی در دکوراسیون دارد .در کابینت سازی , ساخت سرویس خواب ، ساخت در و دیوار پوش ساخت کفپوش و بسته به کیفیت آن ، تراکم و چگالی  و نوع رزین ، روکش و چسب به کاررفته در آن به انواع زیادی طبقه بندی می شود.